2014. február 27., csütörtök

Bill kapitány és a pöttyös fazék !

Ez akkor történt, amikor a Fapadban zajlott az újvárosi rock és blues élet.
Már nem laktam a városban , de néhány hozzám közelálló barátom elhívott egy kis magzatelhajtásra , ahogy abba az időben a bulikat hívtuk.
Pesten a Budapest Sportcsarnokban már mindenkit megnéztünk az abban az évben ,de itthon
Bill volt az est főszáma és mi szerettük a bluest, Bill-t, a bandáját és hogy jobban élvezzük, vittük a herflijeinket is.  Zene közben és néha a szünetben is versenyt fújtunk egymással és  a maligánnal !
                                                                             

Talán a második menet kezdődött volna, mikor belibbent egy  barátnőnk /a nevét feddje a  Fapad dohányfüstös homálya/ és titokzatos mosollyal mutatott a szatyrára.
Nem nagyon értettük mi a varázslat tárgya, de ő biztosnak tűnt. A színpad előtt Balogh Öcsike járt el egy kígyótáncot, így a hangulat már meg volt alapozva.
Barátnőnk, csupa szív lélek és egy kicsit érzelmileg  fel volt turbózva Bill irányába - de lehet,  más egyéb is fűtötte- meginvitálta  az aranytorkút az asztalhoz.
Valami régi ismeretség is lehetett a dologban, mert nagyon Bill Kapitány kedvébe akart járni és tudta mit, hol és hogy prezentáljon. Bill jött is az asztalhoz, letámasztotta a legendás mankót, lehuppant közénk , lejattolt és érdeklődve várta a meglepetést! Ami, némi matatás után az asztalra is került, egy helyes kis fazék formájában, konyharuhával szépen összekötve.
A kapitány magához rendelte a pincért, tányért, kanalat kért és rövid idő után a fazékból ,  a csülkös bableves mámorító illata szállt fel -beborítva a Fapad összes helységét- megbontva az örök szabályt " Az étterembe máshol főzött ételt és - pálinkát behozni tilos!"
Ez, ugyan Billt nem nagyon zavarta és koncert nem folytatódott addig, míg a helyes három literes láboska ki nem ürült..
No, akkor szakállát megtörölgetve az abroszba a kőbányai félisten olyan bulit rittyentett , hogy hetekig erről beszéltünk , áldva a Bill kapitányt és a kis pöttyös fazekat.
Talán ez volt az egyetlen eset, ahol a pincér a hazainak teret adott és nem volt lojális a cégéhez...




Ez a kép még nem ott készült / mert akkor Bill kapitány még karcsúbb volt..ez egy barcsi koncertről lett elragadva -köszönet a készítőjének !/

2014. február 26., szerda

"SÍR" AKI VALÓBAN EGY ÚR VOLT!

 Szőröm!
Így hívta mindenki.
Mondhatnánk  My Sire esetleg csak Sir!
Katona Lackó...
Így, negyvenöt év távolságából is  is kiemelkedett a zenei érzéke és hogy, hogy terelt bennünket a  jó zene felé, a progresszív muzsika irányába.
Gyuri öccsével fogalom volt ,mikor a kisszobájuk ablakán kihallatszó Hendrix nótákat játszották. A zene beborított mindent a József Attila és az Ady Endre utcai salakos focipályán megállt az élet és mindenki a Katonákat hallgatta. Hey Joe , Fire, Manic Depression,  Remek zenék voltak, ügyesen gitároztak.
Mi akkor a Bartók teraszán próbálgattuk szárnyainkat esténként számos gyerek összefutott és kiabálták mit szeretnének hallani. Volt amit tudtunk, volt amit akkortájt hallottunk mi is először, de ez nem volt akadálya, hogy úgy séróból el ne játsszuk. Persze egy angol azonnal hanyatt vágta volna magát és kimúlt volna a röhögéstől, de ez minket akkor még nem nagyon rázott meg. 15-16 éves elszántságunkkal ordítottuk a mikrofonba az éppen ügyeletes slágereket, azok pedig abban az időben voltak bőven. Szép emlékű Síkos Csaba barátom volt a basszer abban az időben, de mivel a tűzoltó zenekarban trombitált az este basszus gitár nélkül szólt a csapat.  Ekkor a nézelődők közül jött elő Katona Lackó  és felkapva  a basszgitárt helyre rakta a harmóniákat. Nagyon tetszett nekünk, mindjárt szerződtetni is akartuk, de mondta -öcsém nélkül nem . Így aztán az iskolai Skyff  zenekar átalakult. Süli Miska -isten nyugosztalja!- inkább akart futó lenni meg aztán a csajok-Ó, azok is jobban izgatták mint a gyakorlás!
Így Görbe Bálint a két Katona, Nikosz a kis görög gyerek  és én csináltuk meg a Pilgrimst.
Hivatalosan is a Bartók zenekara lettünk és gyártva a hangfalakat megszállottan zenéltünk. A Bartók müv ház aulájában volt a buli és ekkor kezdődött a Teenager délután nevű vasárnap délutáni őrület.
A Két Katona hozta az általuk már kigyakorolt zenét, és mi hozzátettük a vokált, dobot, ritmust.
Némi pénzt is kaptunk a zenélésért, ami úgy négyszáz forint körül volt, és nekünk diákoknak jól jött, mikor az éttermeket végig látogattuk.
Mert a "Ször"ehhez nagyon értett!
Pincérként dolgozott, mikor nem a rock színpadon domborított. A domborítás a legmegfelelőbb, mert testes kissé pocakos srác volt, örökké vigyorogva  kikacsingatva sötétített szemüvege alól. Elegáns volt és soha nem türelmetlen..Mint egy lord olyan fegyelmezett volt felszolgálóként, de mikor kézbe vette a gitárt szinte lebegett a színpad felett. Remek érzéke volt a hangszerhez.
Na és a vendéglátáshoz! Kis pénzünkkel nyakunkba vettük a várost és a jobb helyekre betértünk ízlelgetni.  Lackó tudta mikor hol mit és hogyan érdemes megkóstolni. A Fapadban az orosz hússaláta éppen elkészült !- oda feltétlenül be kellett menni- aztán elsétáltunk a Bisztróig, ott az étteremben Brassóit ettünk-természetesen nem kicsi adagokat, mert Ő ott dolgozott és hát a szakács is haver volt-mit tesz isten!
Közben váltottuk a világot és vitattuk, mit kellene a vasárnapi buliig megtanulni.
A vacsora a Kohász étteremben volt, mert ott a magyaros szűzérme a legjobb  és hát persze  a szakács itt is kijött üdvözölni bennünket. Még csoda, hogy ötven valahány kilómmal nem estem el ennyi kajával a pocakban..
Évekig tartott ez a gasztro-körút, ahogy ketten bebarangoltuk az újvárosi konyhákat. Nélküle talán soha nem ismertem volna meg ennyi ételt és ízt. Óriási bulikat csináltunk.. Abban az időben színpadon is koncerteztünk.  Barát csuhában, előttünk hatalmas gyertyák és a Yardbirds Still I M Sad-el kezdtünk a Gregorián kórussal 1966-ban ! Hihetetlen volt.Ötleteltünk és minden bejött ! Buli ezerrel !
 Aztán egyszer  Gyuri bajba került, és "Szőröm" nem akart nélküle zenélni. Nagyon maga alatt volt.
Mi csináltunk egy új zenekart a Deltát és csak rá három évre tudtuk egy buli erejéig újból a színpadra csalni.
Akkorra már a klasszikus Delta szétment -egyetem stb...újítottunk!
Boda Ákos a Bad Portersből hozta a Led Zeppelin zenéket, amit nem csak elhozott, hanem el is gitározott! Furfangos módon maga fabrikálta át orosz hét húros gitárját 12 húrossá és eszméletlen elektronikai trükkökkel felruházva  el is pengette a nemes riffeket. Gyika kalapált a dobokon mint a kovács az üllőn, Ceka pedig Plant mester legjobb tanítványa volt ezen az esten. Hogy mekkora buli volt a Bartók színház teremben 1970-ben a Whola lotta love és a Mobi Dick?
 Azt, csak az tudja megérteni aki ott szorongott a székeken.
Tán basszus szóló kissé hosszabb lehetett a megszokottnál, mert valaki belefütyült. "Szőröm"  letolta a szemüveget az orrán-kinézett felette- döbbent csend lett - ujjával megfenyegette a kis füttyöst  és folytatta a szólót. Elementáris erővel tört fel a feszült csendből  az őrjöngés! Még most is beleborzongok!
Aztán kalandvágyból , vagy csak elege lett a piszkálódásokból, egy nap  harmadmagával átúszta az Adriát Triesztnél. Jó úszó volt, az úszó szakosztályt erősítette anno.
Sokáig nem hallottunk róla...csak annyit Capua után, Svájcig fújta a szél... Talán harminc év is eltelt, mikor az öccse mondta, Lackó hazalátogat.
Én mentem kocsival érte Pestre a vonathoz.  Alig ismertem meg..egy kis vékony  emberke volt - pocak nélkül, mint egy  halk szavú kis tisztviselő.  Hozta asszonyát is, aki annak idején utána ment. Kimentünk hozzánk a kertbe, jókat dumáltunk, de a magyaros kaja már nemigen ment.
-Nehéz ez már nekem - szabadkozott.
Jókat beszélgettünk, röhögtünk,ahogy szokott lenni ilyenkor -harminc évet nem lehet egyszerre elmesélni..
Mondta, jól megy a sora , több zenekarban játszik és élvezi nagyon...nem is igen akart hazajönni , de az asszony miatt..ugye...
Aztán hazamentek és a felesége pár hónapra meghalt.
"Szőr" még párszor hazajött, vett egy aranyos kis nyaralót is a Duna parton... Aztán sokáig semmi....
Egyszer még is hírt hallottam felőle ..elaludt a munkahelyén -örökre.
Elment egy nagy basszusos oda, ahol már dolgozni nem kell és kedvére zenélhet akár a legnagyobbakkal is..
Egy nagy egyéniséget vesztettünk vele..

2014. február 25., kedd

A FAPAD-os !



A Fapad egy fogalom!..
Leánykori neve : Kiscsillag étterem és söröző, de mi Fapadnak hívtuk, mert hosszú asztalai mellett, kemény fapadokon, boxba beülve lehetett kortyolgatni a sört.
 Mikor- milyet, mert a helyzet javulásával a hatvanas –hetvenes évek Újvárosában a sör minősége is változó volt.
Köbvil azaz Lóbányai Homályos és kanizsai Kinizsi ez volt a menü. Aztán, mikor- ki volt a csapos vagy a főnök azt ittunk amit kaptunk. A kaja jó volt! Vese-velő és resztelt máj 7.80 a sör 3,00 és 3,50 Ft volt ez még belefért a napi buliba!
Esténként tehát Fapad!
Itt  váltottuk a világot esténként a hatvanas -hetvenes években, eltelve a  a rántott hús és sülő krumpli illatával, a babgulyás kavargó gőzével.
.A sörözés közös kasszából történt. –Beültünk és mindenki turkált a zsebében...Pótolunk, mennyid van? És már is gurultak az asztalon az alumínium forintosok, páncélos bélások. Ha nagyon megéheztünk, kértünk négy-öt adag sült krumplit. A pincérek utálták a csóriságunkat és a szakácsra bízták a terítést, aki a  tányér helyett a sörkihordó kerek alumínium tálcáját borította meg a krumplival és onnan csipegettük fel a sistergő sózott falatokat. Aki király volt, sóletet rendelt. Akkor mindenki kenyeret kért és a rendelő arra pakolta a babot és ha sikerült húst is szerezni rá, az volt akkor a királyság!..
 Ideális hely volt az álmodozásra, a hideg téli napokon a melegedésre.
Itt beszéltük meg, milyen számok mentek a héten a Luxin, melyiket kellene megtanulni és ki melyik csajt akarja felszedni, nehogy ütközés legyen, ha valaki már ráhajtott.
Szóval élénk társasági élet zajlott a Fapadban korra és nemre való tekintet nélkül. Ide bejártak az egyetemisták, akik valahol Pesten vagy Pécsen tanultak,a sofőrök, akik már begurították a verdákat a garázsba és melósok, akik aznapra már becsukták a „Putyilov”gyár kapuját maguk mögött
.Így becézgettük a Vasműt ahonnan a mindennapi füstünket, ércporunkat kaptuk és ahol kerestük a kenyérre valót.
Ebben az időben ,de még bevonulásom előtt jártam Klárával, aki szép sudár kézilabdás lány volt és gimnazista létére, eléggé nagy szelet kavart az én életemben is.
.Mikor megjelent lobogó szőke hajával, kék mini szoknyájában és megőrjítette a fiúkat. Én meg  élveztem a helyzetet, az irigykedésüket!
Nem egy egyszerű eset volt. Minden mozdulatában benne volt a kihívás és szinte sistergett körülötte a levegő. Kicsit rekedtes hangjával, olyan erotikus volt, mint az olasz sztár Monica Vitti.
Aztán, hogy  jött a sereg és a nagy érzelmek, még egy ideig döngették a laktanya vaskapuját aztán, mivel a kapu nehezen engedett, otthon keresett bevehető erődöket Klára- gondolom sikerrel. Viszont a Fapad állt és működött és tárt karokkal fogadta  az éppen katonáskodókat. Mintha anyánk ölébe jutottunk volna vissza!
Szeretetteljes társulat volt a miénk.
Soha nem balhéztunk csak  ugrattuk egymást. és akkor nagy röhögésekkel díjaztuk a humort.
Aztán, hogy két évre kivett bennünket a sereg a forgásból és némi átalakítás után visszatoloncolt a civilek közé ahová már kissé megkérgesedve, megizmosodva, talán komolyodva érkeztünk. Néha már az emlékek is fakulnak, de hát ki emlékszik már mindenre ebben a nagy sodródásban?
A társaság ugyanúgy összejárt beszélgetni, iszogatni és mesélni mi történt vele, míg nem láttuk egymást, aztán új tagok jöttek, új lányok, új szerelmek és mindenkinek volt egy  története, amit  két korsó sör közé betudott  szorítani.
Később a Fapad  a blues zene fellegvára lett. Sok tehetséges zenekar döntögette a korlátot -falszomszédságban a rendőrséggel.
Emlékezetem szerint semmi kihágás nem volt .
Deák Bill Gyulát és bandáját valamint Angelikát , na és Kis Pált és a Borzot láttam itt aratni, de a Kiscsillag üzleti szempontból mára összeszűkült és már csak méterei vannak hátra a WC-től-
ami ugyan egy igen fontos helység, de a nagy történetek nem ott történtek.
A többi részét valamelyik bank felfalta...ahogy a rendőrség is száműzetésbe került a belvárosból-stratégiailag..
Hát, ha lesz még időm és kedvem beszorítok ide néhány történetet az akkori haverokról...a zenéről, a rockról, a csajokról.......
De, ezen még gondolkodnom kell !